Motto:,, Un elev nu este un vas pe care trebuie să-l umpli, ci o flacără pe care trebuie să o aprinzi...”

Școala Gimnazială ”Nae A. Ghica” datează din anii 1894-1896, fiind o construcție impunătoare, parter-etaj, așezată în mijlocul localității la 800m de șoseaua națională DN73 Câmpulung – Brașov.

În anii 1967-1970 s-a realizat o reparație capitală, constând în principal în realizarea unui planșeu de beton armat peste parter și etaj. În fiecare an, elevii au pășit cu încredere în cadrul unității noastre, îndrumați de domnii învățători și profesori, făcându-ne să ne simțim mândri. Instituția noastră se concentrează pe crearea unui mediu prietenos și oferirea unei experiențe didactice de înaltă calitate. Școala oferă un curriculum cuprinzător îmbunătățit cu o mare varietate de activități extrașcolare ce includ multe sporturi și programe practice.

scoala gimnaziala nae ghica rucar